Loading...

The Event

SBRATE and SLARD are very happy to welcome you to the most important Congress of our specialty. The IV Congress SBRATE and VIII Congress SLARD in Curitiba, PR, on days 18 and 19 August 2017. The Congress represents a unique opportunity to exchange knowledge with more than 100 renowned speakers from Brazil, Latin America and other parts of the world. The Chairman of the Scientific Committee, Dr André Pedrinelli, is carefully preparing a program that shall allow interaction with all these renowned professionals present at the Congress, as well as a wide variety of educational sessions that shall address all topics involved in the practice of Sports Arthroscopy and Traumatology, from high-performance athletes to recreational athletes.

READ MORE

Scientific Programming

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 1 - Emergency

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 1 - Sport, Movement and Injury: Soccer, Kick, Quadriceps Injury

09:30 AM - 10:00 AM

HOW I DO 1 - Foot

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

ROUND TABLE 1 - Cartilaginous Lesions of the Knee

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 1 - Shoulder

11:30 AM - 12:00 PM

MAGNA CLASS 1 - All Facts or Fiction

12:00 PM - 01:00 PM

SATELLITE SYMPOSIUM ACHÉ - Loxoprofen: An alternative option in the treatment with NSAIDs in sports traumas and other inflammatory pictures of the locomotor system

01:00 PM - 01:30 PM

BREAK

01:30 PM - 02:00 PM

MAGNA CLASS 4 - Is The Latest Always The Greatest?

02:00 PM - 02:30 PM

PANEL 4 - Sport, Movement and Injury: Running, Impact, Stress Fracture

02:30 PM - 03:00 PM

FREE THEME 4 - Foot

03:00 PM - 03:30 AM

MAGNA CLASS 2 - Arthroscopic Shoulder Instability - Keys To Success

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 3 - Bodybuilding / Crossfit Injuries

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 1

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 1 - Anatomical Reconstruction of TheMedial Patellofemoral Ligament. Is It Necessary?

05:30 PM - 06:00 AM

OPENING CEREMONY

06:00 PM - 06:30 PM

Presidential Guest Lecture 1

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 2 - Pubalgia

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 2 - Sport, Movement and Injury: Handball, Throwing, Dislocation Umeral Scapula

09:30 AM - 10:00 AM

HOW I DO 2 - Hip

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

CLASS 1 - Present and future of meniscus scaffolds

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 2 - Knee

11:30 AM - 12:00 PM

MAGN CLASS 1 - All Facts or Fiction

12:00 PM - 01:00 PM

SMITH & NEPHEW SATELLITE SYMPOSIUM - Rebuilding the ACL with Confidence

01:00 PM - 01:30 PM

BREAK

01:30 PM - 02:00 PM

MAGNA CLASS 4 - Is The Latest Always The Greatest?

02:00 PM - 02:30 PM

CLASS 2 - How to Treat Associated Lesions LCA + LCP / Return to Sport after Instability

02:30 PM - 03:00 PM

FREE THEME 5 - Hand

03:00 PM - 03:30 PM

MAGN CLASS 2 - Arthroscopic Shoulder Instability - Keys To Success

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 4 - Surgical treatment of calcaneus tendon injury

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 1

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 1 - Anatomical Reconstruction of TheMedial Patellofemoral Ligament. Is It Necessary?

05:30 AM - 06:00 PM

OPENING CEREMONY

06:00 PM - 06:30 PM

Presidential Guest Lecture 1

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 3 - Cartilage lesions

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 3 - Sport, Movement and Injury: Volleyball, Jumping, Patellar Tendinosis

09:30 AM - 10:00 AM

HOW I DO 3 - Shoulder

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

ROUND TABLE 2 - Criteria for Return to Sport After Injury

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 3 - Hip

11:30 AM - 12:00 PM

MAGN CLASS 1 - All Facts or Fiction

12:00 PM - 01:30 PM

BREAK

01:30 PM - 02:00 PM

MAGNA CLASS 4 - Is The Latest Always The Greatest?

02:00 PM - 02:30 PM

PANEL 5 - Sport, Movement and Injury: Swimming, Arm Wrestling, Impact

02:30 PM - 03:00 PM

FREE THEME 6 - Column

03:00 PM - 03:30 PM

MAGN CLASS 2 - Arthroscopic Shoulder Instability - Keys To Success

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 5 - Fracture of the Base of the Fifth Metatarsal

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 1

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 1 - Anatomical Reconstruction of TheMedial Patellofemoral Ligament. Is It Necessary?

05:30 PM - 06:00 PM

OPENING CEREMONY

06:00 PM - 06:30 PM

Presidential Guest Lecture 1

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 4 - The Muscle Repair

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 6 - Sport, Movement and Injury: Judo, Strike, Dislocation Acromio Clavicle

09:30 AM - 10:00 AM

ROUND TABLE 6 - Stress Fractures

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

PANEL 9 - Sport, Movement and Injury: Basketball, Throwing, Injury lca

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 7 - Knee

11:30 AM - 12:00 PM

MAGNA CLASS 3 - Groin Pain in Athletes: the Aspetar Experience

12:00 PM - 01:00 PM

SATELLITE SYMPOSIUM APTÍSSEN

01:00 PM - 02:00 PM

SBRATE ASSEMBLY

01:30 PM - 02:00 PM

HOW I DO 4 - knee

02:00 PM - 02:30 PM

ROUND TABLE 9 - Dislocation Scapula Umeral

02:30 AM - 03:00 PM

FREE THEME 10 - Rehabilitation

03:00 PM - 03:30 AM

MAGNA CLASS 5 - Osteochondral Ankle Injuries

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 12 - Plantar fasciitis

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 2

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 2 - The Lateral knee: Arciero x LaPrade - A cadavevirc study

05:30 PM - 06:00 PM

CLOSURE

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 5 - The Master Athlete

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 7 - Sport, Movement and Injury: 100m, Shooting, Injury, Hamstrings

09:30 AM - 10:00 AM

ROUND TABLE 7 - Anterior Knee Instability

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

CLASS 3 - Advances in the Treatment of Tendonopathy of the Achilles tendon

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 8 - Shoulder

11:30 AM - 12:00 PM

MAGNA CLASS 3 - Groin Pain in Athletes: the Aspetar Experience

12:00 PM - 01:00 PM

BREAK

01:00 PM - 02:00 PM

SBRATE ASSEMBLY

01:30 PM - 02:00 PM

CLASS 4 - Meniscal Lesions: repair x resection - Rotator Cuff Injury: What's New?

02:00 PM - 02:30 PM

ROUND TABLE 10 - Impact Femoral Acetabular

02:30 PM - 03:00 PM

FREE THEME 11 - Basic Science

03:00 PM - 03:30 PM

MAGNA CLASS 5 - Osteochondral Ankle Injuries

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 13 - Meniscal lesion (posterior root)

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 2

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 2 - The Lateral knee: Arciero x LaPrade - A cadavevirc study

05:30 PM - 06:00 PM

CLOSURE

08:00 AM - 09:00 AM

COURSE 6 - The Junior Athlete

09:00 AM - 09:30 AM

PANEL 8 - Sport, Movement and Injury: Futsal, Dribbling, Meniscus Injury

09:30 AM - 10:00 AM

ROUND TABLE 8 - Injury Prevention Strategies

10:00 AM - 10:30 AM

BREAK

10:30 AM - 11:00 AM

PANEL 10 - Sport, Movement and Injury: Tennis, Backhand, Ankle Sprain

11:00 AM - 11:30 AM

FREE THEME 9 - General Orthopedics

11:30 AM - 12:00 PM

MAGNA CLASS 3 - Groin Pain in Athletes: the Aspetar Experience

12:00 AM - 01:00 PM

BREAK

01:00 PM - 02:00 PM

SBRATE ASSEMBLY

01:30 PM - 02:00 PM

HOW I DO 5 - Miscellaneous

02:00 PM - 02:30 PM

ROUND TABLE 11 - New Therapies - Shockwaves, Trunk Cells, PRP and Hyaluronic Acid

02:30 PM - 03:00 PM

FREE THEME 12 - Others

03:00 PM - 03:30 PM

MAGNA CLASS 5 - Osteochondral Ankle Injuries

03:30 PM - 04:00 PM

BREAK

04:00 PM - 04:30 PM

ROUND TABLE 14 - Clavicle Fracture

04:30 PM - 05:00 PM

FELLOWS 2

05:00 PM - 05:30 PM

PANEL GODFATHER 2 - The Lateral knee: Arciero x LaPrade - A cadavevirc study

05:30 PM - 06:00 PM

CLOSURE

Speakers

Adriano M. de Almeida

Brazil

Aires Duarte Junior

Brazil

Alberto de C. Pochini

Brazil

Alberto Naoki Miyazaki

Brazil

Alexandre dos Santos

Brazil

Alexandros Apostopolu

Turkey

Álvaro Chamecki

Brazil

Ana Paula Simões

Brazil

Andre G. Gonçalves

Brazil

André Pedrinelli

Brazil

ARNALDO A. FERREIRA NETO

Brazil

Arnaldo José Hernandez

Brazil

Benjamin Domb

USA

Benno Ejnisman

Brazil

Camilo Partezani Helito

Brazil

Carl Dain Allred

United States

Carlos A. de Mattos

Brazil

Carlos Górios

Brazil

Carlos Vicente Andreoli

Brazil

Cristiano F. de S. Laurino

Brazil

Daniel Slulitel

Colombia

David Figueroa

Chile

David Gusmão

Brazil

DÉCIO DE CONTI

Brazil

Deltan Dallagnol

Brazil

Elio Stein Jr.

Brazil

Fabiano Kupczik

Brazil

Fabio Krebs

Brazil

Freddie Fu

USA

Guilherme G. Falotico

Brazil

Guilherme M. Runco

Brazil

Guilhermo Arce

Argentina

Gustavo Arliani

Brazil

Henrique A. Berwanger

Brazil

Henrique C. T. Ribeiro

Brazil

Ivan Pacheco

Brazil

João A. Grangeiro Neto

Brazil

Joel Murachovsky

Brazil

Jorge Pagura

Brazil

José Luis Runco

Brazil

Juan C. M. Garcia

Netherlands

Knut Beitzel

Germany

Leandro Ejnisman

Brazil

Leonardo Nobre

Brazil

Lourenço Peixoto

Brazil

LUCAS DE ALMEIDA VIEIRA

Brazil

Lucio S. Rocha Ernlund

Brazil

Luis F. Zukanovich Funchal

Brazil

Luiz Marcelo Bastos Leite

Brazil

Luiz R. Stigler Marczyk

Brazil

Manuel Mosquera

Argentina

Marc Philippon

USA

Marc Tompkins

USA

Marcelo C. de O. Campos

Brazil

Marco Antônio Pedroni

Brazil

Marco K. Demange

Brazil

Marcos A. da Silva Girão

Brazil

Mario Ferretti Filho

Brazil

Mario Massatomo Namba

Brazil

Mauro Olívio Martinelli

Brazil

Michael Simoni

Brazil

Moisés Cohen

Brazil

Myrian Capasso

Brazil

Nacime S. B. Mansur

Brazil

Nils Calderon

Bolivia

Otaviano de O. Junior

Brazil

Paulo F. Kertzman

Brazil

Paulo Lobo Junior

Brazil

PAULO R. PICCOLI ROCHA

Brazil

Paulo S. Belangero

Brazil

Pedro Baches Jorge

Brazil

Peter Albert J. de Leeuw

Netherlands

RICARDO GALOTTI

Brazil

Robert Schenck

USA

Roberto Itiro Nishimura

Brazil

RODRIGO ALVES MONTIEL

Brasil

Rodrigo Kaz

Brazil

RUBENS SAMPAIO NETO

Brazil

Sandro Reginaldo

Brazil

Sergio M. de G. Canuto

Brazil

Sergio Rocha Piedade

Brazil

Seth Sherman

USA

Tiago L. Fernandes

Brazil

Túlio Diniz Fernandes

Brazil

YUGO W. SAKAMOTO

Brazil

Zarko Vuckovic

QUATAR

Diamond Sponsor

Gold Sponsor

Silver Sponsor

Bronze Sponsor

Ruby Sponsor

Exhibitor

Realization

Financial Support

Support

Official Carrier

Contact

We are very interested in what you have to say. For this reason, we have created this space for you to make your comments, give suggestions and clarify doubts. Write to us!

CLOSE
CLOSE